ציטוט | בוני ירושלים

אמת ושקר

אם נהיה רגישים מאוד לאמירת אמת, ובנוסף נרדוף את השלום – נדע להעריך נכון את המצבים המורכבים בחיים שלנו, ולקבל החלטות אמיתיות ושלמות שנותנות לאמת והשלום את המקום המתאים ביותר.

הרב יובל שרלו, יא כסלו התש”פ

האמת היא חשובה, אנחנו צריכים תמיד להיות אמיתיים וישרים. אבל מצד שני לפעמים יש דברים יותר חשובים מהאמת – התורה וחז”ל מלאים בסיפורים ששינו מן האמת מפני השלום, אפילו הקב”ה שינה מפני השלום!

הרב יובל שרלו, בשיעור לרשת בוני ירושלים

איך יודעים מתי לומר אמת ומתי לעגל פינות בשביל שלום? אלו שני ערכים שמתנגשים ויוצא שהם באים אחד על חשבון השני. מי שדובר אמת בצורה קיצונית – יהיה בעל מחלוקת ויריב עם כולם. ומי שרודף שלום תמיד – ישקר ויעגל פינות כל הזמן. מה המפתח להתנהגות נכונה ואיזון בין שני הערכים החשובים האלה?

שו”ת של הבן איש חי

הבן איש חי עונה לתלמידיו שהוא לא יכול לענות לשאלה הזו בצורה חותכת, אבל הוא מביא להם את כל דברי חז”ל על השאלה הזאת ומציע להם להסיק בעצמם את התשובה מתוך המקורות.

הרב יובל שרלו אומר: אם נהיה רגישים מאוד לאמירת אמת, נהיה כנים ומדויקים, ולא נזייף – נדע להעריך נכון את החשיבות של מידת האמת. אם נרדוף את השלום, נשאף תמיד להיות עם כולם ביחסים טובים ונעימים, נדע כמה בדיוק חשוב השלום. כשנברר לעומק את שני המושגים מתוך המקורות – הסיפורים על האבות, על התנאים והאמוראים, על אהרן, על בית שמאי ובית הלל, כשנלמד היטב איך התורה מתייחסת לאמת והשלום, והם יהיו יקרים לנו – אז נדע להעריך נכון את המצבים המורכבים בחיים שלנו, ולקבל החלטות אמיתיות ושלמות שנותנות לאמת והשלום את המקום המתאים ביותר.

קישור לצפיה בשיעור:

https://zoom.us/rec/share/1VCks1GavYT_e8GAUN6goewyW57iWjTZ3G0VnkV2IDqf53I1mKJeY824x9RIUAy9.EArtp_ZlkEG4De9W?startTime=1606415694000

27/11/2020
אמת ושלום – הרב יובל שרלו
אמת ושקר אם נהיה רגישים מאוד לאמירת אמת, ובנוסף נרדוף את השלום – נדע להעריך נכון את המצבים המורכבים בחיים שלנו, ולקבל החלטות אמיתיות ושלמות שנותנות […]